piątek, 23 czerwca 2017

#35 JAY ASHER - "13 POWODÓW"

Tytuł:  "13 powodów"
Autor: Jay Asher
Wydawnictwo: Rebis
Liczba stron: 272
Data wydania: 28 marca 2017

Ile cierpienia potrafi znieść człowiek? Do czego jest w stanie się posunąć? Czy samobójstwo to rozwiązanie? Czy istnieją powody, które usprawiedliwiają taką śmierć? Na te pytania oraz wiele innych próbuje odpowiedzieć Jay Asher w bestsellerze "13 powodów".


Magda: O książce "13 powodów" nie tak dawno było bardzo głośno. Kolejny bestseller New York Timesa przetłumaczony na aż 31 języków! Ciężko przejść obojętnie obok takiej lektury, choćby z czystej ciekawości o co tyle szumu. Przeczytałam, sprawdziłam i nie do końca rozumiem ten fenomen. 

Hanna Baker popełniła samobójstwo. Po jej śmierci Clay otrzymuje przesyłkę, w której znajdują się kasety z pewnym nagraniem. Dziewczyna postanowiła na nich wyjawić wszystkie 13 powodów, które skłoniły ją do samobójstwa. Dlaczego Clay jest jednym z nich? Dobre pytanie. 

Debiutujący Jay Asher zebrał liczne grono fanów. Na podstawie jego książki powstał również serial o tym samym tytule. W czym zatem tkwi sukces autora? Bardzo trudno jest mi odpowiedzieć na to pytanie, bo według mnie książka jest przeciętna. Niewątpliwym plusem jest to, że porusza tematykę o której na co dzień się nie mówi. Ten temat jest omijany szerokim łukiem. Być może fakt, że w końcu ktoś zaczął mówić o tym, o czym myśli wiele nastolatków (oczywiście nie tylko oni) wpłynął na sukces tej książki.
 
Powody dla których Hannah wybrała śmierć, mogą dla wielu wydawać się banalne. Częściowo to prawda, ale z drugiej strony... to właśnie kumulacja takich "błahostek" może przyczynić się do tego ostatecznego kroku - do samobójstwa. Myślę, że wielu z nas będąc na miejscu bohaterki zareagowałoby na każdą z wymienionych sytuacji zupełnie inaczej. To, co można zarzucić bohaterce to fakt, że nie szukała pomocy...ten kto czytał powie "jak to nie? Przecież była jedna taka sytuacja..." I wiecie co? Moim zdaniem Hannah nie szukała wtedy pomocy, ona po prostu chciała usprawiedliwić się przed samą sobą - coś w stylu "No dobrze, poprosiłam o pomoc, nie udało się, w takim razie teraz mogę się zabić". 

"13 powodów" wzbudza wiele emocji. Owszem, poruszony problem czyni z niej bardzo ważną pozycję do przeczytania, ale to chyba wszystko. Trochę smutny jest też fakt, że dorośli znaleźli się w tej książce gdzieś daleko na drugim, albo nawet trzecim planie. Naprawdę ich tutaj zabrakło... Ponadto sama konstrukcja książki może i jest dość nietypowa, ale niekiedy wtrącenia między poszczególnymi wyjaśnieniami bohaterki były zbędne. 

Książkę "13 powodów" powinien przeczytać nie tylko nastoletni czytelnik, ale także każdy dorosły. "13 powodów" to opowieść nie tylko o samobójstwie, ale także o samotności, bezradności, braku wsparcia i o krzywdzie jaką jeden człowiek potrafi wyrządzić drugiemu.


Olga: „13 powodów” to książka, co do której mam dosyć mieszane uczucia. Z jednej strony spodobał mi się jej zamysł, a z drugiej zachowanie Hannah naprawdę mi się nie spodobało. Jeśli chodzi o Claya to razem z nim zastanawiałam się dlaczego został umieszczony na taśmie i najbardziej czekałam na moment, kiedy poznam odpowiedzi na to pytanie.

Szczerze mówiąc, to niezbyt polubiłam Hannah. Oczywiście współczuję, że doszła do takiego stanu, kiedy samobójstwo wydawało jej się najlepszą opcją. Jednak jak dla mnie to niektóre powody, przez które dziewczyna się zabiła albo nie były aż takie straszne albo były, lecz ona w żaden sposób na to nie zareagowała. Wiadomo, ze mogło jej być ciężko zwierzyć się komuś, ale powinna to zrobić, tym bardziej że spotkało ją wiele złego, a dzięki temu mogło jej trochę ulżyć. Część z tego, co jej się przydarzyło to nie błahostki, z którymi można sobie samemu szybko poradzić, bez proszenia kogoś o wsparcie. A Hannah nic z tym nie zrobiła...

Dziewczyna tworząc te kasety, wyjaśniając wszystko, co skłoniło ją do samobójstwa, obarcza sumienie wielu osób. A oni, słuchając ich, mogą mieć wyrzuty do końca swojego życia. Brzmi to strasznie, ale właściwie nie dziwię się Hannah, że akurat to zrobiła, bo sama przez nich wiele wycierpiała. A osoby, które wyrządziły jej krzywdę może dzięki temu zrozumieją swoje zachowanie i się zmienią...

Zdecydowanym plusem książki jest jej przesłanie – mamy się zastanowić nad swoim postępowaniem. Niejednokrotnie zdarzy się, że nie przemyślimy czegoś i zrobimy coś, co skrzywdzi bliskich. A przecież tego nie chcemy... w końcu nie zawsze wiemy co siedzi w głowie drugiej osoby i czy swoim zachowaniem nie wpłyniemy na jakąś decyzję dotyczącą czyjegoś życia. Podobnie jak w wypadku Hannah kilka rzeczy może się skumulować i po prostu ta osoba nie da rady...

Lekkie pióro autora sprawiło, że książka czyta się szybko, mimo ciężkiego problemu, który porusza. Wszyscy bohaterowie maja coś w sobie, dokładniej ich poznajemy. Jednak niektórzy z nich przez swoje czyny są irytujący, okrutni, choć zdarzyło się, że dzięki kasetom zrozumieli, że zrobili źle i chcą się zmienić, a takim przykładem jest na przykład Clay.

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis.

6 komentarzy:

 1. Na pewno niebawem przeczytam tę książkę, bo w końcu mam ją u siebie w domu a od samego początku mnie ciekawił pomysł na fabułę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Leży na półce muszę wreszcie po nią sięgnąć! :)

  http://bookerkaa.blogspot.no/

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam tę powieść trzy lata temu, wtedy bardzo mi się podobała :)
  Supi recenzja, obserwuje!
  buziaki,
  czytane-przy-herbacie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam i zgadzam się, że nie tylko dla nastolatków. Zdecydoawnie szersze grono odbiorców powinno ją przeczytać! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książkę udało mi się wygrać u Mozaiki Literackiej, ale jeszcze nie miałam czasu do niej zajrzeć. Obejrzałam za to serial i podobało mi się wykonanie całości, ale również nie polubiłam Hannah. Moim zdaniem powody, które podała w większości nie były warte odebrania sobie życia, a nawet jak się potem okazało - nie do końca było tak, jak twierdziła Hannah. No i Clay. Odrzuciła go, kazała mu się wynosić, a potem miała pretensje?

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety książki nie czytałam, a obejrzałam najpierw serial i chyba to był mój błąd bo nie mogę teraz zebrać się do jej przeczytania :(
  http://bookcaselover.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń