sobota, 22 kwietnia 2017

#13 CATHERYNNE M. VALENTE - „O PEWNEJ DZIEWCZYNCE KTÓRA WZLECIAŁA NAD KRAINĘ CZARÓW I PRZECIĘŁA KSIĘŻYC NA PÓŁ"

Tytuł: „O pewnej dziewczynce która wzleciała nad Krainę Czarów i przecięła księżyc na pół"
Autor: Catherynne M. Valente
Wydawnictwo: M
Liczba stron: 352
Data wydania: 21 września 2016


To już ostatnia część przygód September. Tym razem przenosimy się baaardzo wysoko - aż na Księżyc. Tam, nasza bohaterka musi zmierzyć się z Yeti. Wszystko po to, by znów ocalić Krainę Czarów.

Olga: O pewnej dziewczynce, która wzleciała nad Krainę Czarów i przecięła Księżyc na pół” to trzecia książka z serii. Główna bohaterka jest dwa lata starsza niż w pierwszej części i widać, jak dorasta. Ma 14 lat i zaczęła jeździć samochodem, a nawet pracować u sąsiadów, podczas gdy mając 12 lat nudziła się przy zmywaniu różowo-złotych filiżanek, a można nawet powiedzieć, że było to dla niej męczące.
 
Kolejna część i kolejne przygody i nowe postacie, spotykane przez September. Tym razem jednak okazały się dla mnie mniej ciekawe niż w pierwszej i drugiej części. Mimo to, nadal były interesujące i warto się z nimi zapoznać. Dziewczynka udała się ponad Krainę Czarów – na księżyc, gdzie spotkała m.in. yeti. 

W książce bardzo spodobał mi się pomysł klątwy, która dopadła Librowernę A-do-L, a także jak zmieniał się jego wygląd. Ważne było pokazanie relacji jego i September, która nie chciała, żeby jej przyjaciel się martwił i go pocieszała. A jeśli mówię już o relacjach między przyjaciółmi, to warto wspomnieć też o tym, że dziewczynka musiała wyjaśnić sobie coś z Sobótką… a co? O tym już musicie sami przeczytać. 

Trzecia książka z serii o September wydaje mi się nadal zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, jednak ci młodsi czytelnicy mogą nie zrozumieć niektórych kwestii, np. dotyczących finansów. Mimo wszystko warto, żeby przeczytali też tą część, żeby móc poznać kolejne przygody September i jej przyjaciół, a także przeczytać o nowym miejscu, w którym się znalazła – o księżycu.


Magda: "O pewnej dziewczynce, która wzleciała nad Krainę Czarów i przecięła księżyc na pół" to już ostatnia cześć przygód September. Wraz z bohaterką odwiedziliśmy Krainę Czarów, Krainę Cienia, a w ostatnim tomie przenosimy się nad Krainę Czarów - a dokładniej na Księżyc. Semptember znów stoi przed ważnym zadaniem - musi uratować Krainę Czarów przed księżycowym Yeti. 

Cóż, niestety ostatnia część trylogii o pewnej dziewczynce nie zachwyciła mnie. W poprzednich książkach mogliśmy wraz z bohaterka poznać wiele niezwykłych stworzeń, przeżyć niesamowite przygody...niestety nad Krainą Czarów nie wydarzyło się nic specjalnego. Mam wrażenie, ze autorce trochę zabrakło fantazji, wyobraźni, którą tak wspaniałe operowała wcześniej. Yeti? Valente stać chyba na coś więcej niż na tego oklepanego, mitycznego stwora. 

Historia September, jak wspominałam w poprzednich recenzjach, skierowana jest przede wszystkim do młodego czytelnika (choć i starsze pokolenie odnajdzie tu coś dla siebie). Niestety ten tom zupełnie nie nadaje się dla dzieci. I nie chodzi tu o samą treść (choć niektóre rozważania mogą być zbyt skomplikowane dla dziecka), ale o język, którym posługuje się autorka - trudne słownictwo, konstrukcja składniowa. 

Myślę, ze w każdej trylogii znajdują się książki lepsze i gorsze. Valente w tej części nie utrzymała wysokiego poziomu z pierwszego czy drugiego tomu. I powiem szczerze, że trochę mi smutno z tego powodu. Myślę, ze po mimo słabego ostatniego tomu, warto spędzić czas z September. Chociażby dla tych wspaniałych chwil, niezwykłych przygód w Krainie Czarów (I tom) i w Krainie Cienia (II tom).

Recenzję pierwszej części możecie przeczytać tutaj, a drugiej tu. Książka do kupienia w Klubie PDP.

Za egzemplarz dziękujemy:

7 komentarzy:

 1. Trochę niepokoi mnie zdanie Magdy, że ta część jest słabsza od poprzednich, ale i tak zamierzam dać jej szansę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Być może kiedyś dam szansę tej serii.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie jest to moj ulubiony gatunek literacki. Ale kto wie, może w końcu się przemogę. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. A myślałam, że w każdej serii to druga część jest tą najgorszą! ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znam tego wydawnictwa, więc mykam do nich zobaczyć ofertę

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znałam tej książki, ani tej serii, dlatego tylko fragment przeczytałam. Jeśli kiedyś znajdę czas to z chęcią przeczytam serię :).
  Pozdrawiam
  Dorisssblog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Tytuł zupełnie nie zachęca. Może się zdecyduje, ale z pewnością zacznę od pierwszego tomu.

  OdpowiedzUsuń